Noc důstojnosti 2024

8. 1. 2024

od 17.00 před MPSV, ulice Na Poříčním právu, Praha

Před rokem, na prvním pietním shromáždění k uctění památky paní Doroty Šandorové, zazněla řada příslibů nutných změn v systému podpory lidí s intelektovým postižením. I letos jsme uctili památku Doroty Šandorové, zabité v noci ze 6. na 7. ledna 2021 pracovníkem v přímé péči. Připomněli jsme si situaci lidí, kteří jsou vzhledem ke své zranitelnosti ohroženi nevhodným nastavením českého systému sociálních a zdravotních služeb. Společně s organizacemi, které se k myšlence nutných reforem přihlásily v rámci iniciativy Rok důstojnosti, jsme také bilancovali, co se za uplynulý rok podařilo zlepšit, a navrhli, jaké kroky musí nutně následovat.

o noci důstojnosti 2024

Jak se podařilo záměr naplnit? A co je ještě třeba udělat? – to byla témata pro Noc důstojnosti 2024, která proběhla 8. ledna 2024 opět před budovou MPSV, na Poříčním právu v Praze.
Zúčastnil se ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka, vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Laurenčíková a zástupce ombudsmana Vít Alexander Schorm.

Spolu se zástupci dalších zapojených organizací v Roku důstojnosti jsme zhodnotili uplynulý rok a shrnuli co je třeba ještě udělat. Panu ministru Marianovi Jurečkovi jsme předali Výzvu Roku důstojnosti – přehled neodkladných kroků ke skutečnému zajištění důstojného života lidí s postižením.

Děkujeme všem zástupcům organizací, kteří na Noci důstojnosti vystoupili:

  • Terezie Hradilková,  JDI – Jednota pro deinstitucionalizaci
  • Camille Latimier, SPMP – Společnost pro podporu lidí s mentálním postižením
  • Jarmila Neuwirthová, Péče bez překážek
  • Jan Kostečka, TUDYTAM
  • Pavla Baxa, Rytmus – od klienta k občanovi
  • Radka Vegrichtová, Centrum sociálních služeb Jindřichův Hradec
  • Kristina Mlejnková, AIP – Aliance pro individualizovanou podporu
  • Martina Macurová, CPKP – Centrum pro komunitní práci střední Čechy
  • Erik Čipera, Asistence
  • Petra Třešňáková, Děti úplňku

I tentokrát jsme uctili památku Doroty Šandorové, zabité v noci ze 6. na 7. ledna 2021 pracovníkem v přímé péči. 

prohlédnout celou fotogalerii →

Noc důstojnosti v médiích:

Noc důstojnosti 2024 se konala pod záštitou Veřejného ochránce práv.
Akci pořádali organizace Naděje pro děti úplňku společně s Aliancí pro individualizovanou podporu, Společností pro podporu lidí s mentálním postižením a Jednotou pro deinstitucionalizaci.

logo spmp
tisková zpráva k Noci důstojnosti →

Děkujeme

Brno

8. 1. 2024 v Kanceláři veřejného ochránce práv.
Od 15.00 panelová diskuze Důstojný život pro všechny (budeme hledat otázky třeba na to, jaké změny jsou potřeba, aby každý člověk, bez ohledu na své postižení či nemoc, mohl žít důstojně, co brání procesu deinstitucionalizace ústavních služeb a v neposlední řadě – jak je to s problematikou přemedikace lidí v ústavech). V 18.00 začne pietní část (kdy nejenom zapálením svíčky uctíme památku Doroty Šandorové). Těšit se můžete také na několik řečníků, kteří budou sdílet své zkušenosti, Předřečníkem bude ombudsman Stanislav Křeček.

více informací na webu →
akce na facebooku →

Olomouc

Dne 8. 1. 2024 bude možnost zapálit za Dorotu Šandorovou svíčky v katedrále sv. Václava v Olomouci.
Od 18.00 zde proběhne mše s přímluvou za Dorotu pod záštitou náměstka hejtmana Mgr. Ivo Slavotínka. Příslib na mši bude věnován pečujícím osobám, klientům a zaměstnancům sociálních služeb.

více informací na webu →
akce na facebooku →

Ostrava

Pietní setkání proběhne 8. 1. 2024 v 17 hodin na Prokešově náměstí 8 v Ostravě, před budovou Nové radnice.
Zapálíme svíčku, uctíme památku Doroty a dalších obětí minutou ticha, vyslechneme pár písní a přidáme se k výzvě vládě k řešení této situace.

více informací na webu →
akce na facebooku →

Rumburk

Agentura Pondělí, 8. 1. 2024 od 16.00 v prostorách Denního centra Agentury Pondělí
(2. polské armády 1094/27, Rumburk)

akce na facebooku →

Otrokovice

Naděje, pobočka Otrokovice, 8. 1. 2024 připomenutí památky Doroty Šándorové za přítomnosti jejích dvou sester

noc důstojnosti 2023

připomenutí
noci důstojnosti 6. 1. 2023

Děkujeme všem, kteří jste s námi zapálili svíčku za Dorotu Šandorovou a upozornili na alarmující stav českého sociálního systému, který nedokáže zajistit lidem s hlubším mentálním postižením důstojný život – v Praze, Brně, Hradci Králové, Chebu, Olomouci, Ostravě, Krásné Lípě, Otrokovicích, Zlíně, Velehradě a Jindřichově Hradci. Akce se konala pod záštitou Veřejného ochránce práv.
Začíná Rok důstojnosti!

DĚKUJEME, ŽE JSTE PŘIŠLI

svicka ikona

Praha

6. 1. v 17 hodin jsme se sešli v Praze před MPVS, abychom zapálením svíček uctili památku Doroty Šandorové.
Zúčastnil se také ministr Marian Jurečka, předseda senátu Miroslav Vystrčil, vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková, předsedkyně Výboru pro sociální politiku Senátu ČR Miluše Horská a další hosté.
Od MPSV jsme se vydali na Palackého náměstí před Ministerstvo zdravotnictví, kde akce skončila.
Pořadatel: Děti úplňku společně s Aliancí pro individualizovanou podporu, Společností pro podporu lidí s mentálním postižením a Jednotou pro deinstitucionalizaci.

fotogalerie →

Brno

6. 1. 2023 od 16 hodin proběhla přednáška Důstojný život pro všechny a od 17 hodin pietní část – minuta ticha, vzpomínka a zapalování svíček a proslovy ombudsmana a lidí se zkušeností. Akce byla živě sdílena na webu a facebooku.
Pořadatel: Veřejný ochránce práv

fotogalerie →
videa →

Ostrava

6. 1. 2023 v 17 hodin jsme na Prokešově náměstí v Ostravě uctili památku Doroty Šándorové.
Michal Panáček, ředitel Mikasa z.s., přednesl řeč k uctění památky Doroty a vyzval účastníky k práci na změně nastavení systému sociálních a zdravotních služeb. Všem děkujeme za účast!
Pořadatel: Mikasa z. s.

fotogalerie →
video →

Olomouc

6. 1. 2023 byla možnost po celý den zapálit svíčky, od 18.00 proběhla mše s přímluvou za Dorotu na dvou místech: Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie v Sokolské ulici. Katedrála Sv. Václava (mši tu sloužil pan biskup za přítomnosti náměstka Ivo Slavotínka).
Pořadatel: Zet-My, z. s.

fotogalerie →

Hradec Králové

6. 1. 2023 od 17.00 na Pivovarském náměstí v Hradci Králové vystoupil mimo zástupců pořadatelů, rodičů i osob s postižením také náměstek pro sociální oblast Pavel Vrbický. Ten již s pořádajícími organizacemi aktivně spolupracuje. Útěchou byla závěrečná modlitba, ve které katolický kněz Pavel Rousek předal Dorotu do rukou božích.
Pořadatel: Nebuď na nule, z. s., SKOK do života

fotogalerie →
video →

Cheb

Akce se konala 6. 1. 2023 v 17.00 před kostelem sv. Mikuláše a sv. Alžběty.
Pořádali: Komunitní osvětové společenství z. s.

fotogalerie →

Krásná Lípa

6. 1. v 17.00 uctili v rámci Noci důstojnosti památku Doroty Š. i na Křinickém náměstí v Krásné Lípě.
Pořadatel: Agentura Pondělí, z. s.

fotogalerie →

Otrokovice

Setkání proběhlo 6. 1. v 16.00 v parku před Společenským domem na Baťově. Promluvil Daniel Heller, evangelický farář.
Pořadatel: NADĚJE, pobočka Otrokovice

Zlín

6. 1. proběhla pouť důstojnosti z Buchlova na Velehrad, kde se účastníci od 16 hodin připojili ke mši, v kapli Domova pro osoby se zdravotním postižením na Velehradě.
Pořadatel: NADĚJE, pobočka Zlín

fotogalerie →

Velehrad

6. 1. byla před kaplí DZP Velehrad Buchlovská přichystána fotka Doroty Šandorové a svíce, které příchozí mohli zapálit. Poté od 16 hodin následovala mše svatá, která byla sloužena za zesnulou Dorotu, všechny pracovníky v sociálních službách a klienty. Mši svatou sloužil P. Mgr. Radim Kuchař. Poté bylo připraveno malé občerstvení a společné posezení.
Pořadatel: Sociální služby Uherské Hradiště, p. o.

fotogalerie →

Soběslav

Klienti a pracovníci sociálních služeb Rolnička se připojili k Noci důstojnosti zapálením svíček na památku Doroty Šandorové. Hlavně si chtěli připomenout situaci mnoha lidí s mentálním postižením, kteří jsou ohroženi nevhodným nastavením sociálních a zdravotnických služeb v ČR.
Pořadatel: Diakonie ČCE – středisko Rolnička

fotogalerie →

Jindřichův Hradec

6. 1. v 17:00 se před domovem Sociální služby Česká konala pieta. Sešlo se zde více než 40 lidí z řad zaměstnanců, klientů, opatrovníků a veřejnosti. Vystoupení řečníků uzavřela minuta ticha. Většina smutečních hostů zůstala na místě ještě dlouhé minuty po skončení oficiálního programu. Jsme rádi, že jsme se mohli k Noci Důstojnosti připojit.
Pořadatel: Centrum sociálních služeb Jindřichův Hradec

fotogalerie →