ROK DŮSTOJNOSTI

Děkujeme všem, kteří jste s námi zapálili svíčku za Dorotu Šandorovou a upozornili na alarmující stav českého sociálního systému, který nedokáže zajistit lidem s hlubším mentálním postižením důstojný život – v Praze, Brně, Hradci Králové, Chebu, Olomouci, Ostravě, Krásné Lípě, Otrokovicích, Zlíně, Velehradě a Jindřichově Hradci. Akce se konala pod záštitou Veřejného ochránce práv. Začíná Rok důstojnosti!

Dorota Šandorová byla v noci ze 6. na 7. ledna 2021 zabita pečovatelem sociální služby. Ten ji šel během noční služby údajně uklidnit, místo toho ji ale zalehl, zkroutil jí ruce a plnou silou jí tlačil na hrudník, až upadla do bezvědomí a udusila se. Ráno našli Dorotu s rukama zkroucenýma vysoko za zády, s peřinou přes hlavu a s hlavou zabořenou hluboko do polštáře. Smrt Doroty byla vyústěním dlouhodobého týrání a narušování důstojnosti klientů.

Soud pachatele odsoudil za vraždu, která byla následně překvalifikovaná na usmrcení z nedbalosti. O případu se nikde nepsalo, neobjevil se v kazuistikách jako příklad špatné praxe, do zařízení nepřijela inspekce ani žádná návštěva. Nikdo nedostal pozvánku na Dorotin pohřeb. Městský úřad, její opatrovník, pohřeb uspořádal beze svědků. Pojďme si památku Doroty Šandorové připomenout.

o roku důstojnosti

6. 1. 2023 jsme v rámci Noci důstojnosti uctili památku Doroty Šandorové a připomněli si situaci všech lidí s mentálním postižením, kteří jsou ohroženi nevhodným nastavením českého systému sociálních služeb.

Noc důstojnosti se konala v těchto místech: Praha, Brno, Hradec Králové, Cheb, Olomouc, Ostrava, Krásná Lípa, Otrokovice, Zlín, Velehrad, Soběslav, Jindřichův Hradec

Děkujeme!

2023 – ROK DŮSTOJNOSTI

Nocí důstojnosti to nekončí. I nadále budeme usilovat o změnu sociálního systému tak, aby všem lidem s mentálním postižením i jejich pečujícím poskytl adekvátní pomoc a podporu.

# příběhy

Příběh Doroty

Dorota Šandorová, klientka jindřichohradeckého domova pro lidi s mentálním postižením, byla ve svých sedmatřiceti letech v lednu 2021 zavražděna.

Věra Musilová

Příběh Věry

Věra Musilová zemřela v dubnu roku 2006 během hospitalizace v Psychiatrické léčebně v Bohnicích.

# záměr akce

Uctít památku Doroty Šandorové a připomenout situaci všech lidí s mentálním postižením, kteří jsou ohroženi nevhodným nastavením českého systému sociálních služeb.

Dát jasně najevo, že požadujeme:

– Důstojný život a adekvátní podporu v přirozeném prostředí pro všechny lidi s postižením, tak jak jej garantuje mezinárodní Úmluva o právech osob se zdravotním postižením, kterou se Česká republika zavázala naplňovat.

– Důstojný život a adekvátní podporu pro všechny jejich pečující, neformální v rodinách i profesionální v sociálních a zdravotních službách.

– Systémové změny, které zajistí dostatečnou kvalitu života a naplnění základních práv a potřeb nejzranitelnějších členů naší společnosti. Vhodné podmínky, odbornou podporu a adekvátní ocenění všech, kdo je podporují.

Právo na důstojný život je společným právem všech lidí v ČR a nesmí být nikomu upíráno.

# děkujeme, že jste přišli

Praha

6. 1. v 17 hodin jsme se sešli v Praze před MPVS, abychom zapálením svíček uctili památku Doroty Šandorové.
Zúčastnil se také ministr Marian Jurečka, předseda senátu Miroslav Vystrčil, vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková, předsedkyně Výboru pro sociální politiku Senátu ČR Miluše Horská a další hosté.
Od MPSV jsme se vydali na Palackého náměstí před Ministerstvo zdravotnictví, kde akce skončila.
Pořadatel: Děti úplňku společně s Aliancí pro individualizovanou podporu, Společností pro podporu lidí s mentálním postižením a Jednotou pro deinstitucionalizaci.

Brno

6. 1. 2023 od 16 hodin proběhla přednáška Důstojný život pro všechny a od 17 hodin pietní část – minuta ticha, vzpomínka a zapalování svíček a proslovy ombudsmana a lidí se zkušeností. Akce byla živě sdílena na webu a facebooku.
Pořadatel: Veřejný ochránce práv

Ostrava

6. 1. 2023 v 17 hodin jsme na Prokešově náměstí v Ostravě uctili památku Doroty Šándorové.
Michal Panáček, ředitel Mikasa z.s., přednesl řeč k uctění památky Doroty a vyzval účastníky k práci na změně nastavení systému sociálních a zdravotních služeb. Všem děkujeme za účast!
Pořadatel: Mikasa z. s.

Olomouc

6. 1. 2023 byla možnost po celý den zapálit svíčky, od 18.00 proběhla mše s přímluvou za Dorotu na dvou místech: Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie v Sokolské ulici. Katedrála Sv. Václava (mši tu sloužil pan biskup za přítomnosti náměstka Ivo Slavotínka).
Pořadatel: Zet-My, z. s.

Hradec Králové

6. 1. 2023 od 17.00 na Pivovarském náměstí v Hradci Králové vystoupil mimo zástupců pořadatelů, rodičů i osob s postižením také náměstek pro sociální oblast Pavel Vrbický. Ten již s pořádajícími organizacemi aktivně spolupracuje. Útěchou byla závěrečná modlitba, ve které katolický kněz Pavel Rousek předal Dorotu do rukou božích.
Pořadatel: Nebuď na nule, z. s., SKOK do života

Cheb

Akce se konala 6. 1. 2023 v 17.00 před kostelem sv. Mikuláše a sv. Alžběty.
Pořádali: Komunitní osvětové společenství z. s.

Krásná Lípa

6. 1. v 17.00 uctili v rámci Noci důstojnosti památku Doroty Š. i na Křinickém náměstí v Krásné Lípě.
Pořadatel: Agentura Pondělí, z. s.

Otrokovice

Setkání proběhlo 6. 1. v 16.00 v parku před Společenským domem na Baťově. Promluvil Daniel Heller, evangelický farář.
Pořadatel: NADĚJE, pobočka Otrokovice

Zlín

6. 1. proběhla pouť důstojnosti z Buchlova na Velehrad, kde se účastníci od 16 hodin připojili ke mši, v kapli Domova pro osoby se zdravotním postižením na Velehradě.
Pořadatel: NADĚJE, pobočka Zlín

Velehrad

6. 1. byla před kaplí DZP Velehrad Buchlovská přichystána fotka Doroty Šandorové a svíce, které příchozí mohli zapálit. Poté od 16 hodin následovala mše svatá, která byla sloužena za zesnulou Dorotu, všechny pracovníky v sociálních službách a klienty. Mši svatou sloužil P. Mgr. Radim Kuchař. Poté bylo připraveno malé občerstvení a společné posezení.
Pořadatel: Sociální služby Uherské Hradiště, p. o.

Soběslav

Klienti a pracovníci sociálních služeb Rolnička se připojili k Noci důstojnosti zapálením svíček na památku Doroty Šandorové. Hlavně si chtěli připomenout situaci mnoha lidí s mentálním postižením, kteří jsou ohroženi nevhodným nastavením sociálních a zdravotnických služeb v ČR.
Pořadatel: Diakonie ČCE - středisko Rolnička

Jindřichův Hradec

6. 1. v 17:00 se před domovem Sociální služby Česká konala pieta. Sešlo se zde více než 40 lidí z řad zaměstnanců, klientů, opatrovníků a veřejnosti. Vystoupení řečníků uzavřela minuta ticha. Většina smutečních hostů zůstala na místě ještě dlouhé minuty po skončení oficiálního programu. Jsme rádi, že jsme se mohli k Noci Důstojnosti připojit.
Pořadatel: Centrum sociálních služeb Jindřichův Hradec

# co můžete udělat vy?

Připojte se k Roku důstojnosti

Připravujeme

Sdílejte

Příběhy se zametají pod koberec, systém selhává a nikdo to zatím neřeší, nebudeme mlčet

Chci více informací o cestě k důstojnosti

Pokud chcete novinky k tématu důstojnosti, sledujte náš profil na Facebooku.

Akci pořádá organizace Naděje pro děti úplňku společně s Aliancí pro individualizovanou podporu, Společností pro podporu lidí s mentálním postižením a Jednotou pro deinstitucionalizaci.